מה פתאום נזכרתי בשמיכת פוך באמצע הקיץ? עוד מעט הסיפור.

בוודאי קראת לאחרונה בעיתונות וגם ראית בטלוויזיה כי הבנקים קובעים את גובה הריבית שהם גובים מהלקוח על פי הלבוש שלו ועל פי גודל החיסכון.

אני מניחה שגם שמת לב שהחברות שמחזיקות בהשקעות שלך (קופות גמל, קרנות השתלמות ועוד) מתמזגות, מתפרקות, משתנות, והמעקב אחרי החסכונות שלך הולך והופך מסובך מאד משנה לשנה.

אנחנו בונים הרבה על קרן הפנסיה שלנו, חושבים שנקבל 70% מהמשכורת שלנו. זה לא בהכרח כך, אז מה צריך לעשות?

אז איך בכל זאת אפשר לחסוך כסף, או למצוא כספים שמושקעים בביטוחים או בחסכונות שכבר אינם רלוונטיים? איך לרתום את הכספים הללו על מנת לשרת אותך בדרך הטובה ביותר האפשרית, וכל זאת בלי להיכנס בכלל לחשבונות שלך, אלא רק במסירת ידע ומידע?

הסכנה העיקרית – כסף שחשבת שיש לך, אבל בפועל אין לך אותו

לפני כשנה נכחתי בכנס ובו סיפרה מנכ"ל הביטוח הלאומי – אסתר דומיניסיני  – כי יש סיכוי שלמדינה לא יהיה מספיק כסף לשלם לאזרחים שלה, כשיגיעו לגיל הזכאות, כיוון שתוחלת החיים עולה ולמדינה אין מאגרי כספים שיספיקו לכולם.

אך זה לא הכל, מיליארדי שקלים "אבודים" יושבים בחשבונות שונים ובעליהם אינם יודעים או אינם זוכרים את דבר קיומם. ומה עם הכספים שלך? יש לך מעקב על כל הכספים השייכים לך? האם כל הביטוחים שלך מתאימים? אין ביטוחים כפולים או מיותרים?

האם העמלות שמשולמות על ידך הן עמלות גבוהות או נמוכות? האם ידעת שניתן לעשות משא ומתן על העמלות בבנק, כמו על כך דבר אחר? האם ידעת שניתן לצמצם את העמלות על ידי פעולות פשוטות?

הקשר בין המחאה החברתית האחרונה והחיים האישיים שלנו


לאחרונה פרצה בארץ מחאה חברתית גדולה וסוחפת. גם אם אנחנו מסכימים עם הטיעונים המועלים של חוסר שוויון בחלוקת העושר, בעלויות הגבוהות של השירותים וכו', עדיין יש לנו אחריות אישית על ניהול הכספים האישי שלנו. הדרישה העולה מתוך המחאה להגברת התחרות בשירותים ומוצרים נוספים דורשת גם מאיתנו להיות צרכנים נבונים יותר. קיימים כבר היום תחומים בהם יש תחרות, ועדיין מרבית הצרכנים מסתייגים משינוי הספק ונותן השירות ונותרים נאמנים למרות העלויות הגבוהות. דוגמאות: ניהול חשבון בנק, ביטוחי רכב, שירותי אינטרנט, מנוי לעיתון, וכו'. כולנו מכירים את המשפט " אם אין אני לי – מי לי!"

מגיע לך יותר ואני יכולה לעזור

אני מלמדת ומאמנת אנשים לניהול עצמי נכון ולצרכנות נבונה והקשר בין הנושא הזה והנושא הכספי נתפס אצלי כחשוב ודחוף. לכן הזמנתי כמה מומחיות בתחום הכספים, לכתוב מאמרים בתחום.

בחודש הקרוב אשלח קצת יותר חומרים בנושאי כספים, כדי לתת לך כמה שיותר מידע על מנת שיתאפשר לך להתחיל לשחרר כספים חבויים, לטובת צרכים חדשים שלך.

האמת היא שהנושא חשוב כבר מהגיל בו מתחילים להרוויח, כלומר מגילאים צעירים יחסית, ואשמח אם מידע זה יעבור גם לצעירים במשפחה.

הנה שלושה טיפים קטנים אך חוסכי כסף אמיתיים:

  1. טיפ מהיר ומיידי – לא כדאי לקנות כמויות גדולות של אוכל, ולא כדאי להשאיר במקרר כמויות גדולות של אוכל טרי או מבושל. כמות האוכל שמתקלקלת במקרה כזה היא כל כך גדולה, והכסף שנזרק לפח מצטבר לסכום של מאות עד אלפי שקלים בשנה.
  2. מדפי הסופרמרקט מסודרים כך שיהיה קל ללקוח להושיט יד ולקחת מוצר שהחנות רוצה לעודד את מכירתו. כדאי להביט  במדפים הנמוכים וגם במדפים הגבוהים, להשוות מחירים  של מוצרים דומים. מוצרים שנמצאים במבצע אינם בהכרח הכי זולים בחנות. לידם יכול לעמוד מוצר זהה של חברה אחרת שמחירו זול בצורה משמעותית. השוואת מחירים וצרכנות נכונה תמנע פיתוי לקניית מוצרי מבצע ללא צורך.
  3. כאשר מתקשרים אליך בטלפון ומנסים למכור לך דבר מה, או מספרים לך שזכית בהגרלה ועליך להגיע למקום מסוים כדי לאסוף אותה, מוטב לומר תודה ולסגור את הטלפון. חברות לא מחלקות כספים סתם. לכל מתנה כזו יש עלות. לעיתים זו עלות מאד גבוהה. כדאי לאמץ את המשפט "אין מתנות חינם" ולסרב להמשיך בשיחה.

אז למה שמיכת פוך?

כשחשבתי על כסף עלתה במוחי המחשבה על בטחון, וכשחשבתי על בטחון חשבתי על החורף ועל שמיכת הפוך החמה והעוטפת ששומרת עלי מהקור.

כשמדובר בכסף אני רוצה לדעת שהכסף שלי מושקע נכון, מניב את התשואות הנכונות ביותר, שהביטוחים שלי הם מותאמים ונכונים, ושלא אגלה יום אחד שעשיתי טעות והביטוח לא מכסה את צרכיי. כך גם לגבי החסכונות שלי. בקיצור – אני רוצה להיות בטוחה שהכסף שלי לא מתבזבז לשווא.

ומה איתך? רוצה לדעת כמה כסף תוכל לחסוך רק מהטיפים שאשלח בשבועות הקרובים? המון! כדאי לעקוב אחרי הסדרה החדשה של המידע.

המידע הזה יכול לחסוך כספים לכל אחד, אשמח אם הוא יועבר הלאה.

לקבלת מידע נוסף בנושאי חסכון ובנושאים הקשורים להערכות לקראת הפרישה והחיים לאחריה, כדאי להשאיר פרטים ב – https://www.newstarts.co.il/tipim

כל הזכויות שמורות לרונית בנארי – מנכ"ל בר תובנות
סדנאות לקראת פרישה ולפיתוח אישי לאחר הפרישה
https://www.newstarts.co.il