התקופה שלקראת הפרישה היא תקופת מעבר המלווה במשבר ובתחושת אבדן, זאת בצד התקווה להתחלות חדשות ולסיפוק.

בתקופה הזו , שלפני הפרישה, האנשים אינם מסוגלים לעבוד באותה תפוקה ובאותו המרץ, כיוון שרובם עסוקים בפחדים האישיים שלהם. מצד שני, על פי הנסיון, חבריהם העובדים איתם ורואים את מצוקתם נכנסים אף הם ללחצים ולחששות משל עצמם, מה יקרה להם כשהם יגיעו לזמן הפרישה.

זו תקופה לא נוחה בארגון, תקופה בה מופר הקצב הקבוע, עולים כעסים, מתגלה אי נחת ואי שביעות רצון מצד העובדים, ולעיתים אנשי משאבי האנוש מוצאים עצמם במצב בו אינם יודעים כיצד לנהוג.

מבין הפעולות, שחשוב שייערכו בארגון לטובת הפורשים, כדאי מאד לערוך סדנת הכנה לפרישה, או לשלוח את האנשים לסדנה  חיצונית. הסיבה לכך כפולה. הסדנאות תעזורנה לעומדים לפרוש להכין עצמם לפרישה, ומצד שני הארגון יפנה תשומת לב לפורש ולצרכיו ויטע בו את הבטחון שהוא אינו לבד.

מה אני מציעה בסדנאות שלי?

הסדנאות מלוות את השלבים הראשונים של ההתמודדות עם האבדן ונועדו לחזק את הפורש ולתת לו כלים להתנהלות לאחר הפרישה. (לחיצה על כל נושא ברשימה תפתח חלונית מידע נוסף)

מתן כלים וידע לגבי תעסוקה בפנאי

הרבה מאד שעות מתפנות לעובדים שיוצאים לפרישה. הניסיון מראה שרבים מתקשים למלא את השבוע בתעסוקה מגוונת ומעניינת. בסדנה אני מראה כיצד ניתן לגוון את הפעילות על מנת לא להקלע לשגרה משעממת ונותנת מידע על מקומות לימוד, עיסוק בתחביבים, התנדבות, טיולים ועוד.

התמודדות עם המשפחה והחברה

ההתמודדות עם המשפחה והחברה אינה קלה בהכרח. אצל חלק מהמשפחות השינוי שחל אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם משנה לחלוטין את האיזון העדין שהיה קיים בבית. לעיתים נדמה שיש ללמוד כלים חדשים בזויות ארוכת השנים, על מנת להמשיך לחיות בהרמוניה.

מה חשוב לבדוק אצל שני בני הזוג? כיצד לנהל שיחה לקראת פרישה של אחד מבני הזוג? אילו בעיות עלולות לצוץ ואיך אפשר לעקוף אותן עוד לפני שהתחילו? ומה עם החברים? איך לשלב את הבילוי עם חברים שאינם חברים משותפים בלי לפגוע בזוגיות?

הנושא רחב ובעל היבטים רבים, ובסדנה עולים הדברים העיקריים וניתנים כלים ליישום מיידי.

כיצד לשמור על כל מה שהושג עד עכשיו מבחינת מעמד וסטטוס

רבים הפורשים שחושבים כי מה שהיה בעבודה מסתיים עם היציאה לפנסיה, ועתה צריך להתחיל הכל מהתחלה.

זה לא כך. כל הידע, מיומנויות, כשרון, יכולת יצירת קשר חם עם אנשים, יכולת להשפיע, בטחון עצמי ולמידה, כל אלה נשארים אצל האדם, אלא שעכשיו צריך לראות לאיזה אפיקים לנתב את כל היכולות שנרכשו במהלך השנים.

אז איך עושים את זה? צעד אחר צעד אני מראה איך אפשר לשמר את כל מה שהיה לנו (חוץ מהשכר) וכיצד אפשר להמשיך ולהתפתח ולעשות פריצות דרך.

כצד לנהל את תקציב המשפחה לאחר הפרישה

לאחר הפרישה, כשהמשכורת לא נכנסת מדי חודש, יש למצוא דרכים כיצד להמשיך ולנהל רמת חיים מתאימה ולהצליח לללמוד ולבלות עם מה שיש. תמיד חשבנו כי הפנסיה היא 70% מהשכר, אך האמת היא שבדרך כלל היא לא…

איך מתכננים את ההוצאות, איך נמנעים מיצירת מינוס בבנק, איך קובעים קדימויות להוצאה, ועוד נושאים רבים ונוספים בפרק חשוב זה בסדנה.

בריאות, תזונה וכושר גופני

לשמור על הבריאות – חשוב בכל גיל, אך בגיל השלישי זה חשוב שבעתיים. אם לא נשמור על הבריאות אנו עלולים לאבד את הגמישות ואת היכולת לעשות פעולות יומיומיות. אכילה בריאה ופעילות גופנית יכולים לדחות את החלשות הגוף. ככל שנהיה פעילים יותר נרגיש קלים ומלאי אנרגיה וזה יאפשר לנו להמשיך ולהנות ממה שאנו עושים.

הסדרי רכוש וצוואות

איך נבטיח כי רצונותינו יישמרו גם לאחר שלא נהיה פה להשגיח? כל אחד צובר רכוש וכסף, ותמיד נדמה לנו שלאחר שנעזוב את העולם הרכוש ילך לילדים שלנו. האמנם? ומה אם חיינו במשפחה מורכבת? ומה לגבי בן או בת הזוג?
הנושא מורכב מאד וחשוב שכל אחד יתאים את הצוואה שלו למצבו המשפחתי.
זו המתנה שאנו יכולים להשאיר אחרינו – שקט ושלווה למשפחה שאינה צריכה לריב על הירושה.

המוח אינו פורש

בכל פעם שאנו שוכחים משהו נדמה לנו כי זה בגלל שאנו מזדקנים. מחקרים מראים כי אנו יכולים להמשיך ולשמור על המוח שלנו ואף לאפשר לו לבנות ולקשור קשרים חדשים, אם רק נדאג לאמן אותו כל הזמן, ללמוד דברים חדשים, לתרגל אותו, לחשוב, להיות יצירתים.

הנושאים מועברים על ידי ועל ידי מומחים נוספים מאנשי הצוות שלי, על פי תחום המומחיות.

בעקבות הסדנא יוצאים הפורשים לעתיד מחוזקים ועם תכניות כיצד לתכנן את התקופה העומדת לפניהם, ומדווחים על שביעות רצון והקטנת החשש מהפרישה מהעבודה.

נושא ההכנה לפרישה יכול להנתן כסדנא לקבוצה מאורגנת או באימון אישי.   הנסיון מלמד כי פורשים אשר עברו סדנת הכנה או יעוץ ואימון אישי לקראת הפרישה או בשנה הראשונה שלה שיפרו את מצב רוחם, את יכולת ההתמודדות שלהם עם הסביבה והיו מאד מרוצים מהפרישה.

מי אני וכיצד הגעתי לתחום אפשר לקרוא בדף אודות.

מה אומרים אנשים שהשתתפו בסדנאות ובהרצאות – קיראו בדף המלצות לקוחות

לפרטים נוספים ו/או לקביעת פגישת יעוץ אנא פנו אלי  – רונית  – בטלפון 054-5899344 בימים א'-ה' עד השעה 17:00 או דרך צור קשר.