7 טיפים לקריאת הדוחו"ת הפנסיוניים שלנו

חלקנו מפקידים לתכניות פנסיה וקרנות השתלמות.

גם אם אנו מפקידים לצרכי פנסיה שומה עלינו  לוודא שאכן הסכומים הנכונים הופקדו עבורנו באמצעות המעביד ובעיתוי המתאים.

 • מהן השאלות שכל שכיר או עצמאי צריך לשאול את עצמו או את רואה החשבון שלו?
 • מהן הפעולות שיש לנקוט לקראת סיום השנה ?

על שאלות אלו ואחרות אנסה לענות "על קצה המזלג" במאמר הבא.

דוחות שוטפים

 1. ראשית בדקו שאכן אתם מקבלים דוחות שוטפים מכל בתי ההשקעות בהם מתנהלים הכספים הפנסיונים שלכם.כיום , לאחר תיקוני החקיקה (ועדת בכר ועוד)  מרבית הכספים הפנסיונים שלנו מנוהלים באמצעות בתי השקעות ולא בבנקים כבעבר.מי שאינו מקבל דוחות באופן שוטף, כנראה שכתובתו לא מעודכנת בגוף המנהל את כספיו.בררו אצל חשב השכר (או עם עצמכם) באיזה בית השקעות מנוהלים הכספים הפנסיונים שלכם.בנוסף, בתי ההשקעות מנפיקים סיסמא ללקוח כך שניתן לראות את יתרת החיסכון בכל עת באתר החברה באינטרנט.
 2. עקבו אחר אופן השקעת הכספים האם אתם יודעים באיזה מסלול מושקע כספכם ? (מנייתי / אג"ח / שקלי וכו' ) ומהם הסיכונים הגלומים בהשקעה זו?לדוגמא  מסלול מנייתי הרבה יותר מסוכן ממסלול שקלי.בשנים האחרונות נוכחנו לדעת שגם השקעה באג"ח יכולה להיות מסוכנת למדי.לא הרי השקעה במניות ( סיכון גבוה / בינוני )  כהשקעה במסלול שקלי ( שאינו מסוכן ) לעמיתים בגיל הקרוב לפרישה לא מומלץ להשקיע במסלולים עתירי סיכון.

 3. בדקו האם מתבצעת הפרשה שוטפת לקופה/ קרן הפנסיה/ ביטוח מנהלים יש לוודא שהמעביד מפריש עבורכם מידי חודש את הסכומים אותם סיכם עמכם.  את ההפקדות ניתן לראות גם בתלוש השכר וגם בדוחות הרבעוניים ששולחים בתי השקעות.
  בתי ההשקעות שולחים דוח רבעוני לעמיתים . הדוחות מתקבלים כחודשיים לאחר תום הרבעון.
  נציין כי  לעמית שלא ביצע הפקדות ברבעון האחרון לא יתקבל דוח רבעוני אלא דוח שנתי בלבד.
 4. מבנה הדוחות הדוח כולל הפקדות חודשיות שנעשו ברבעון האחרון . בדוח השנתי מצוינות כל 12  ההפקדות האחרונות שנעשו בשנת החשבון: בקופת גמל, בביטוח מנהלים ובקרן פנסיה, ההפקדות כוללות חלק העובד, חלק המעביד  ומרכיב פיצוים.ואילו בקרן ההשתלמות קיימות רק הפקדות עובד ומעביד.

 5. בדקו את אחוזי ההפרשה מול  התלוש וכן בדו"ח הרבעוני / שנתי חשוב להיות ערניים ולוודא שהמעביד מפריש באופן שוטף לפי ההסכמים שנחתמו עמכם.אי הפרשה כמוה כהלנת שכר וחשוב לוודא שמקבלים את מלוא הזכויות הפנסיוניות שכן היא עלולה לפגוע בצבירה  הכללית לעת הפרישה ובזכויות הפנסיוניות שלכם.* הפקדות לקרן השתלמות הן בשיעור של כ-2.5 % מהשכר לעובד ( 7.5 % למעביד)
  * הפקדות לקרן הפנסיה / גמל / ביטוח מנהלים  – חלק העובד  נע בין 5.0% ל- 7.0%.
  ואילו חלק המעביד יכול לנוע בין 5.0% ל- 7.5%ההפקדות מתבצעות על השכר ברוטו . יחד עם זאת ישנם רכיבים אשר לא נכללים בהפרשות לפנסיה.

  במידה וקיים פער מהותי בדקו זאת מול חשב השכר. (הפערים יכולים לנבוע ממשכורת שגדלה במהלך השנים ולא הופרש עבורה לפיצוים).המעביד אמור להשלים את ההפרש הנ"ל בעת הפרישה (למעט בחוזים החדשים בהם קיימת הגבלה של סעיף 14 לחוק פיצוי פיטורין ).

 6. בדקו את רכיב הפיצויים שלכם הסכום הנצבר של הפיצויים אמור להיות מחושב לפי  הוותק שלכם במקום העבודה כפול המשכורת האחרונה ברוטו.מאחר ולא כל האנשים מתמצאים ברכיבי השכר מומלץ לפנות לחשב השכר בחברה ולברר איתו את הנ"ל.
 7. נצלו את הטבות המס גם לשכירים וגם לעצמאים כדאי להפקיד הן לפנסיה והן לגמל ונצל את הטבות המס בכל שנה. כך לדוגמא עצמאי יכול להפקיד לקרן השתלמות סך שנתי של כ- 17,000 ₪ פטור ממס.

הפקדות סוף שנה


האם  כבר הפקדתם בקופות גמל, בקרן פנסיה, בביטוח מנהלים  ובקרן השתלמות ?

בניגוד למה שרובנו חושבים גם שכירים יכולים להשפיע על תכנון המס השנתי,  אם כי במידה מועטה יותר מזו של עצמאים וחברות.

מהן הפעולות שרצוי לבצע לקראת סוף השנה ?

הפקדות בקופות גמל וכן לקרנות פנסיה וקופות ביטוח מנהלים מזכות בהטבות מס . לפיכך, שכירים אשר המעביד אינו מפריש עבורם הפרשות סוציאליות  על מלוא המשכורת נדרשים לבחון ביצוע הפקדות באופן עצמאי, עד לתום שנת 2011.

הפקדה לקופת גמל, לביטוח מנהלים ולקרן פנסיה


עצמאי יכול להפריש לקופת גמל עד לשיעור הפקדות מירבי של 16% מהכנסתו  המבוטחת המזכה להטבות במס כאשר המקסימום שניתן לקבל עליו הטבה כעצמאי הינו
כ- 196,800 הכנסה  שנתית .

שכירים בעלי הכנסה שאיננה מבוטחת ( תוספות כגון : עמלות, בונוסים, שעות נוספות  וכו' ) שהמעביד אינו מפקיד עבורם בגין הכנסה זו , זכאים להטבות  נוספת של  ניכוי  מהמס בשיעור 5% מהמשכורת שאינה מבוטחת – כפוף לתקרות.וכן לזיכוי  במס בשיעור 35%  בכפוף לתקרות.

הפקדה לקרן השתלמות

התקרה המקסימאלית לשנת 2011 להפקדה הינה סך של 17,400 ₪  לעצמאים בעלי הכנסה חייבת הגבוהה מסך של 249,000 ₪. מומלץ לנצל אפיק חסכון זה שהינו פטור ממס ברוב המקרים  (בסכומי הפקדות שעד לתקרה זו ).

בעלי שליטה

הפקדה שנתית מוכרת  עד לסך של 11,650 ₪ בהפקדה לקופת גמל לפיצוים או לקופת גמל לקצבה.

כל הזכויות שמורות

גיל בוכוייץ , רו"ח  050-7865018

ת.ד. 1014 , זכרון יעקב,30900

gilbuc@netvision.net.il

www.gilb.co.il

לתשומת הלב :
הנ"ל מובא כמידע תמציתי בלבד ואין להסתמך עליו מבלי לקבל  חו"ד  מקצועית נוספת.

3 תגובות
 1. שולה
  שולה says:

  שאלה
  יש לי כסף בקרן השתלמות של משרד החינוך,השנה פרשתי מעבודה ,האם הבנתי נכון שאני יכולה להפקיד כסף בקרן השתלמות ,או הקופת גמל קיימת?

  הגב
  • גיל
   גיל says:

   לשולה שלום
   שכיר אינו יכול להפקיד באותה קופה שבה הפקיד כספים ביחד עם המעסיק בתקופת עבודתו כשכיר.
   יש להבדיל בין קרן השתלמות לקופת גמל.
   לקרן השתלמות ניתן להפקיד אם הינך בעל עסק עצמאי בלבד.( או שכירה)

   לגבי קופת גמל , ניתן לפתוח קופה ולהפקיד כספים באופן אישי ( ללא קשר להפקדות מעסיק).

   בכל מקרה אני מציע לך ליצור קשר עם בית ההשקעות בו מופקדים כספי הקופות, ולבדוק מהן זכויותיך
   בברכה

   גיל בוכויץ , רו"ח

   הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.