רווח של אלפי שקלים ברכישה או במכירה של דירתך

לקראת יום העיון – בשביל הכסף, הסודות הקטנים שיובילו אותך לשליטה בכספך, ביקשתי מעו"ד מירי כהן לכתוב מאמר בנוגע לרכישה ולמכירה של דירות. הנה המאמר:

רוב האנשים אינם מודעים לכל ההשלכות הקשורות לדירה שבה הם מתגוררים ולא כל שכן לכך שהם יכולים לחסוך הרבה מאד כסף, הן במכירה של דירתם והן ברכישת דירה .

היות ומדובר בדירה או בבית שמחירו אינו כמחיר של ריהוט או טלוויזיה, אלא בנכס שערכו הכספי רב ביותר הרי ידע ומודעות בנושא יכולה להתבטא ברווח של סכומים גבוהים ביותר של אלפי שקלים ואפילו עשרות אלפי שקלים .

נניח לדוגמה, שאתם רוצים לרכוש דירה, מתחילים לחפש דירה באינטרנט או פונים למתווך ומבקשים למצוא לעצמכם דירה בשכונה מסוימת .

מצאתם דירה שאתם רוצים לרכוש

מצאתם כמה דירות במחיר שהקצבתם לעצמכם ואף ביקרתם בדירות הללו. חלק מהדירות נראות לכם אפשריות וחלקן לא ממש. המתווך כמובן רוצה למכור לכם, ומספר בשבחן של הדירות שראיתם כדי לעורר ולשכנע אתכם למכור, אבל אתם לא ממש בטוחים, מהססים ושואלים את עצמכם האם זהו המחיר האמיתי או אולי מחיר מוגזם ? איך תדעו מהו המחיר האמיתי של הדירה ?

חשוב שתדעו שלכל דבר ישנם כללים שאם לא עומדים בהם עלולים להפסיד הרבה מאד כספים. אם המתווך שכנע אתכם והתלהבתם מדירה אחת, כיוון שהיא הייתה נעימה יפה ומושקעת והחלטתם לרכוש אותה, אבל בדיעבד הסתבר לכם ששילמתם מחיר גבוה בעשרות אלפי שקלים יותר מערכה האמיתי ולמעשה הפסדתם את הסכום הזה !!!!

בואו ניקח דוגמה הפוכה בה החלטתם למכור את דירתכם, אולי כי הילדים גדלו והדירה כבר לא מתאימה לצרכיכם, או כי אתם רוצים לשפר את איזור מגוריכם ,או אולי  לעבור לדירה גדולה יותר. גם פה אתם מתחילים לבדוק באינטרנט, או אצל מכרים, או פונים למתווך ומבקשים שיסייע לכם למכור את דירתכם.

שמעתם כי השכן ממול מכר את דירתו במחיר גבוה ואתם כמובן רוצים לקבל מחיר זהה, או מחיר גבוה יותר כי בדירה שלכם השקעתם אלפי שקלים בארונות מטבח ובטוחים שהמחיר שאתם דורשים הכי צודק ונכון.

בתחילה מגיעים מספר מתעניינים, אבל ככל שעובר הזמן אף אחד לא מתקשר ואתם מתחילים לאבד את הביטחון במחיר ומחליטים לרדת במחיר, אבל גם פעולה זו לא מחזירה את המתעניינים ואתם מחליטים לרדת שוב במחיר וכך הלאה עד שהמחיר יכול לרדת גם מתחת למחיר השוק ואתם מוכרים את דירתכם בהפסד כספי .

ולכן גם ברכישת דירה וגם במכירה ישנם כללים ויש צורך לבצע סקר שוק, בדיקות מקדימות  ותכנון כדי שלא תגיעו למצב של הפסד כספי. בעיקר בשל העובדה כי ברכישה או במכירה של דירה, ההפסד יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים.

כמה טיפים לרכישת דירה מיד שניה

 1. בידקו את האזור, השכונה והרחוב בה נמצאת הדירה. מה אתם רואים? מה אתם שומעים על המקום?
 2. בידקו מי האוכלוסיה, מה מצבה הסוציואקונומי (אפשר לראות את זה על פי המכוניות שליד הבית, על פי הבגדים של התושבים ועוד)
 3. מה מצב התחבורה הציבורית באזור? האם יש פארקים, מוסדות חינוך (אילו מוסדות?), מרכז מסחרי ועוד.
 4. בקרו בשעות שונות של היום והלילה, וגם בסופי שבוע, ותשהו קצת ליד הבית אותו אתם מתכוונים לקנות. תקשיבו לרעשים, תראו את חיי הרחוב.
 5. הכינו שאלון ושאלו את ועד הבית ואת השכנים, על הסביבה, על האפשרויות באזור (נוחות התחבורה, אזורים מסחריים, מוסדות לימוד וכו') כל מה שאתם רוצים לדעת.
 6. גשו לעירייה ובידקו תוכניות מתאר כולל חריגות בניה, אם יש.
 7. בידקו גם דירות נוספות בסביבה
 8. בידקו באינטרנט שווי דירות בסדר גודל כמו הדירה שרציתם
 9. דברו עם מתווכים
 10. תצליבו כמה שיותר מידע על מנת לדעת שהדירה שאתם רוצים אכן מתאימה לכם מכל הבחינות.

כל הזכויות שמורות

3 תגובות
 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  משתמש אנונימי (לא מזוהה) says:

  תודה רבה.
  מתומצת….
  מעניין לגבי מכירה – מה המבחן?
  בהצלחה
  אלחנן

  הגב
 2. אלחנן
  אלחנן says:

  תודה רבה
  מעניין. מאד מתומצת…
  מה המבחן הראוי לגבי מכירת בית
  כל טוב
  בהצלחה
  אלחנן

  הגב
 3. מירי כהן עו"ד
  מירי כהן עו"ד says:

  היי אלחנן
  הנושא מאד מורכב ולכן אין רק מבחן אחד
  ישנם הרבה מאד דברים שיש לדעת כאשר רוכשים או מוכרים דירה
  ורק את חלקם נתתי
  ניתן לשדרג את הבית בהשקעה מינימאלית ולקבל על מכירתו בעקבות השדרוג עשרות אלפי שקלים
  אתן לך מספר דוגמאות : תיקוני צבע ,החלפת ידיות במטבח, הוצאת ריהוט וחפצים אשר אינם מקנים מרחב לבית, ניקיון וסידור מחודש ,ועוד….
  בברכה
  מירי כהן,עו"ד

  הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.