פטור מתשלום מס רווחי הון לפנסיונרים

מידע שקיבלתי מאייל מרום, מתכנן פיננסי:

פנסיונרים שמלאו להם 64 שנים (מינואר השנה) וחוסכים במסגרת תוכנית חיסכון בחברת ביטוח, זכאים ליהנות מפטור על מס רווחי הון (בכפוף להוראת מס הכנסה). הטבה זו מגדילה משמעותית את שיעור הרווח נטו ביחס לחוסכים שעפ"י החוק מחויבים לשלם מס על רווחי הון בתוכניות החיסכון שאינן במסגרת החיסכון הפנסיוני.

באיזו  תוכנית  חסכון מדובר?

מדובר בתוכנית חיסכון עם נזילות מלאה, ללא קנסות פדיון. ישנם מסלולי השקעה שונים, כמו מסלול שקלי, מסלול מדדי, מסלול אג"ח ומסלולים משולבים עם מניות. כל חוסך יכול לבחור את מסלול ההשקעות המתאים לו. ניתן לנייד את הכסף, או כל חלק ממנו, למסלול השקעה אחר.

התשואות שהשיגו חלק מהתוכניות הנ"ל הניבו לחוסכים בהן רווחים נאים. כך למשל, תוכנית במסלול מדדי באחת החברות, ללא שום השקעה במניות, הניב לחוסכים 10.42% בממוצע בשנה בשלוש השנים שבין 1/09 ועד 12/11. החלופות המקבילות בבנק הניבו לחוסכים רווחים נמוכים בהרבה, סביב השני אחוזים, מה שגרםצ לרוב להפסד ריאלי ושחיקת שווי החיסכון.

כפנסיונרים, עבדתם בודאי קשה במשך שנים רבות כדי לחסוך שקל לשקל לטובת הפנסיה שלכם. ואז מה מתברר, שרובנו לא באמת יודעים איך הכסף מנוהל, היכן הוא מושקע ומי בעצם מרוויח ממנו.

רוב הכסף נשחק ראלית

מתברר שכספם של רוב החוסכים באפיק החיסכון הפנסיוני (קופות הגמל, הפנסיה, ביטוח מנהלים, חיסכון לעצמאים) נשחק ריאלית כבר 5 שנים ברציפות. בעצם, בשורה התחתונה, רוב הציבור מפסיד כסף, בעוד הגופים המנהלים תמיד נמצאים בצד המרוויח.

לדוגמא: התשואה הממוצעת שהשיגו בחמש השנים האחרונות (ינואר 2007 עד דצמבר 2011) קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקופות מרכזיות לפיצויים: 4.10% בשנה. באותן חמש שנים עלה המדד במצטבר בשיעור של 16.99%, דהיינו עלייה ממוצעת של 3,4% בשנה. אם תוסיפו לכך את דמי הניהול הממוצעים של כלל העמיתים בכל הקופות כ- 0.9% בשנה, הרי שמי שקיבל תשואה שנתית ממוצעת נמוכה מ- 4.3% בשנה הפסיד מהערך הריאלי של כספו. ורוב הציבור נמצא בממוצע פחות

בברכה,
אייל מרום
מומחה בתכנון פיננסי

03-5114554

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.