על פנאי רציני שמעת?

מה ההגדרה שלך למילה "פנאי"?

האם זה כיף? בחירה לעשות מה שמתחשק מתי שמתחשק? איום? עומס נפשי? שעמום? חוויות? חברים? פיתוח תחביב משמעותי?

לפנאי יש כמה מאפיינים ייחודיים. הנה אחת מההגדרות:

"פנאי הוא זמן חופשי. זה פרק זמן בו אדם אינו מחוייב לפעול בדרך מסויימת מכל סיבה שהיא, כך שהוא יכול לבחור מה ברצונו לעשות.

הפנאי נתפס כזמן שאינו מוקדש לעיסוק בפעילויות הנדרשות בחיי היום יום. פעילות הפנאי נתפסת כך רק כשהיא מבוצעת מתוך רצון ולא מתוך כורח."

את ההגדרה הזו הוצאתי מתוך הויקיפדיה, והיא דומה מאד להגדרות נוספות אותן ראיתי במהלך השנים.

אז מה בעצם זה אומר לנו? המשמעות היא כי ההבחנה בין פעילות פנאי לפעילות שאינה כזו היא המוטיבציה והבחירה החופשית לעשות אותה. למשל: ציור יחשב כפנאי אם נעשה מרצון חופשי וכמטלה אם נעשה במסגרת שיעורי בית, ומי אוהב שעורי בית לאורך זמן?

כשאנחנו מדברים על פנאי כדאי לדעת שלפעילויות שונות יש חשיבות שונה עבורנו, ולא כל פעילות פנאי שאנו עושים תורמת לנו באותה מידה. לאחרונה קראתי מאמר בנושא הפנאי על פי פרופ' רוברט סטבינס, שהוא הסוציולוג המוביל בעולם בחקר הפנאי. פרופ' סטבינס טוען שככל שנתייחס לפנאי שלנו יותר ברצינות כך נזכה ליותר אושר, אנרגיה ומשמעות.

מה זאת אומרת "רצינות"? הרי רובנו רוצים רוצים לנוח, להנות ולהוריד לחצים בפנאי. אבל על פי פרופ' סטבינס, עיסוק משמעותי בפנאי דומה לעיסוק והתמחות בעבודה. ככל שנקדיש יותר, נחזור אל העיסוק-התחביב פעם אחר פעם, נהפוך מומחים באותו תחום בו בחרנו, נשקיע בו זמן ולעיתים גם כסף, נהיה מסורים לו, כך נהפוך את הפנאי למשמעותי עבורנו ונזכה להתפתחות אישית ולאנרגיות גבוהות.

זה מזכיר לך משהו? אולי….עבודה?

נכון, הפנאי הזה מוגדר כפנאי רציני, ויש אנשים שמשקיעים בתחביב את אהבתם ומסירותם ומקבלים בתמורה הנאה, אנרגיה ויכולת השפעה על אחרים, והתחביב עבורם הופך להיות באותה רמה או ברמה דומה כמו העבודה שלהם, בעיקר אם זו עבודה אהובה. אם אינם אוהבים את העבודה שלהם – הרי זה פיצוי הולם ואפשרות להגיע למימוש עצמי.

באחת הסדנאות שהעברתי לפני שנים בנושא מימוש עצמי, פגשתי אישה שעבדה כמנהלת מחלקת מאפית באחת מרשות המזון הגדולות. היא סיפרה לי שהיא הגיעה למימוש עצמי וגם סיפרה איך. כשהיא מסיימת את יום העבודה המתיש שלה היא "סוגרת" את כל המחשבות על העבודה, מחליפה בגדים והולכת לעסוק בתחביב שלה, שבמהלך השנים הפכה אותו למקור הכנסה. זה נפלא.

אני מזמינה אותך ללחוץ כאן ולשלוח לי מילה אחת או משפט אחד שעונה לשאלה הבאה: מה התחביב הרציני שלך אותו היית רוצה לפתח לרמה גבוהה שתתן לך סיפוק רב, תחושת מימוש עצמי ואולי גם מקור הכנסה? אם עוד אין לך רעיון, בקרוב אשלח עוד חומרים ומידע שיעזרו לך לגבש רעיונות ולבחור מביניהם את הטוב ביותר עבורך.

אני מחכה 🙂

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.