לראות דברים באור חדש בפרישה

למצוא משמעויות חדשות לחיים בפרישה

לראות דברים באור חדש בפרישה

לראות דברים באור חדש - צולם ע"י גלעד בנארי

 מה קורה לאנשים לאחר הפרישה? כמה מהם מרגישים שהם צריכים למצוא משמעות חדשה לחיים לאחר הפרישה? 

אנשים פורשים מהעבודה בגילאים שונים. בכוחות הביטחון פורשים כבר מגילאי ה-40, למרות שהיום יש מגמה להאריך את תקופת העבודה. במשרדי ממשלה ובארגונים גדולים כבר נתקלתי בפורשים בגיל 45, וגם אם אלו יוצאי הדופן, העובדה היא שיש אנשים שיוצאים לפרישה בגילאים צעירים למדי כשלפניהם עוד שנים רבות של חיוניות, אנרגיה, רצון לממש את עצמם, רצון ליהנות מכל רגע במלואו ולהגיע להישגים חדשים.   גם אלו שפורשים מהעבודה על פי החוק במדינת ישראל, הם עדיין בשיא כוחם ויש להם שפע של רצונות וחלומות שאותם הם רוצים לממש. ולמה לא? ואם לא עכשיו אז מתי כן?   

 לא מעט אנשים מעוניינים:   

 • להרחיב את האופקים
 • לגלות דברים חדשים
 • לחזק את הקשר עם הילדים ועם הנכדים
 • להעמיק את הידע
 • למצוא חברים חדשים וחוויות חדשות
 • לעשות דברים שלא עשו עד היום
 • ובעיקר, לחזור ולהרגיש שוב את שמחת החיים ושמחת הגילוי של דברים חדשים, ממש כמו שהיה כשהיו ילדים.

במהלך השנים נתקלתי באנשים רבים שציפו לפרישה בכיליון עיניים, אבל לא עשו שום תכנון למה שיקרה אחרי שיפרשו. אני אוהבת לחפש דברים חיוביים תמיד ולכן אומר כי זה לא נורא וכי יש הרבה שנים לתכנן גם אחרי שפורשים, אבל מי שרוצה לפרוש מהעבודה ולהתחיל ליהנות מהחופש ומהפנאי, כדאי שיתכנן מה הוא רוצה לעשות ולא יבזבז חודשים או שנים בחיפוש הדרך. הרי את התכנון הזה אפשר לעשות גם בעודנו עובדים. 

כאשר לא עובדים צריך לתכנן לבד כמה נושאים:   

 1. ניהול נכון של הפנאי
 2. תקציב משפחתי
 3. פעילויות בעלות משמעות שיתרמו להשגת המטרות האישיות
 4. למצוא איזון בין חיי המשפחה והחברה לבין הרצונות האישיים
 5. וכמובן עוד הרבה נושאים נוספים

ההבדל בין מי שמתכנן ובין מי שאינו מתכנן גדול מאד. מי שמתכנן מוצא את עצמו עושה מה שרוצה מתי שרוצה, ומי שאינו מתכנן מוצא שהזמן חולף והוא עדיין לא הספיק לעשות מה שרצה. כדי להימנע מתסכולים מיותרים, ועל מנת להצליח להגשים את הרצונות וגם להרגיש שמחה ומרץ, כדאי לתכנן מראש ולהיות עקביים. 

אמרה לי השבוע חברה שפרשה לפני 6 שנים: אני פעילה מאד, לומדת, מתעמלת, פוגשת חברות ונהנית מאד, אבל משהו חסר. משהו מאד מהותי. ואני בהחלט לא רוצה לחשוב שרק כך אבלה את החיים מעתה. 

מה שהצעתי לה, זה מה שאציע פה, לעשות רשימה של הרצונות שלכם:  מה אתם רוצים לעשות ומה צריך לקרות כדי שתוכלו לעשות את זה. בהמשך אביא עוד ועוד מאמרים וטיפים שיתרמו מידע איך אפשר להגשים ולממש. 

פרישה זו רק ההתחלה של השלב הבא של החיים ושלב זה יכול להיות משמח ומעצים אם מתכננים ומבצעים נכון, ואז אפשר גם ליהנות מהפנאי וגם להגיע להגשמה של חלומות ומאוויים. 

רוצים לקבל מידע כשעולה עוד מאמר או כשייצא טיפ מצולם? אנא הרשמו לקבלת הטיפים בנושא הפרישה, ונשמח לעדכן אתכם.  

כל הזכויות שמורות לרונית בנארי

0 תגובות

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.