להגיע למקומות חדשים

העז להיות מאושר בפרישה

 "אנשים רבים מחמיצים את האושר לא בגלל שלא מצאו אותו, כי אם בגלל שלא עצרו ליהנות ממנו." וויליאם פאת'ר

בחרתי לצטט את המשפט שבכותרת  כי כך אני מרגישה פעמים רבות בשיחות עם פורשים מהעבודה.

כולנו יודעים כי יום אחד נפרוש מהעבודה.

חלק מהאנשים מצפים ליום הזה בכיליון עיניים, הם מחכים לפרישה על מנת להקדיש זמן לממש את החלומות שלהם, חלק מהאנשים יראים את היום הזה. אין להם מושג מה יעשו עם הזמן, כיצד ישמרו על כל מה שהשיגו עד עתה, איך יתנהלו ואיך ייראו חייהם.

החברה המודרנית נתנה לנו להבין כי אנו מוגדרים על ידי התפקיד שלנו, המקצוע שלנו והשכר אותו אנו מרוויחים. אנו מרגישים את זה כאשר אנו עובדים, אך הדבר טופח על פנינו כשאנו מפסיקים לעבוד.

הפרישה מהעבודה היא מעבר שנראה מאיים מאד לאנשים רבים. רבים חושבים שזהו בעצם השלב שבו קמלים ומחכים לקץ הימים. הם אינם ערים לכך כי עם התפתחות הרפואה המודרנית ותוחלת החיים ההולכת וגדלה, יש בפניהם עוד 30 עד 35 שנה של חיים כמעט כמו (ואפילו אולי יותר) משנות העבודה שלהם. אלא שאת החלק הזה בחיים עליהם לנהל בעצמם תוך לקיחת אחריות מלאה.

מה משתנה?

 1. החופש הופך להיות מאיים – כשעבדנו, חופש היה מוגדר בזמן ולכן הרגשנו לעיתים שאנו רוצים עוד חופש. אבל כשלא עובדים כל יום יכול להראות כיום חופש, אם לא ממלאים אותו בתכנים, ואז הוא הופך להיות מאיים באין לו גבולות.
 2. סדר יום לא מוגדר – אם בזמן העבודה היה סדר יום מאורגן להפליא, הרי בפרישה אין חובה לסדר יום. כשהיום לא מוגדר, בסופו של יום חשים רבים אכזבה ובזבוז.
 3. ירידה בהכנסות – אם בזמן העבודה זכינו למשכורת קבועה, לעיתים אף בונוסים, רכב, טלפון ותמריצים נוספים, בזמן הפרישה ישנה רק הפנסיה ואין היא שווה לשכר שהרווחנו.
 4. הגדרה חדשה של הסטאטוס בבית – מאדם עובד לאדם לא עובד. זהו שינוי גדול בחיי הפרט ורבים חשים מאוימים
 5. מעמד חברתי משתנה – אין יותר סמלי סטאטוס כפי שהיו בזמן העבודה. יש רק את המציאות האישית.
 6. זוגיות – לחלק מהאנשים זו פגישה מחודשת עם בן הזוג, למרות כל השנים שעברו. אם עד עתה נפגשו בני הזוג רק בערב, עכשיו יש יותר שעות בצוותא. זה הזמן בו מתגלות מריבות רבות אצל זוגות רבים, מי שמשכיל להגדיר מחדש את הגבולות ואת שיתוף הפעולה מצליח לחזק את הזוגיות
 7. אנרגיה – בעקבות כל השינויים יש ירידה רבה באנרגיה
 8. בטחון עצמי – לרבים יש ירידה בביטחון העצמי ואפילו שפת הגוף שלהם משתנה
 9. ועוד דברים רבים אחרים

להיות מאושר

רק מעטים עוצרים לחשוב כי הם יכולים להיות מאושרים אם רק… ישנו את התפיסה ויתחילו לממש את החלומות שלהם.

כדי ליהנות מהפרישה צריך להיערך מחדש, פיסית ונפשית. צריך להבין כי הכל פתוח וכי אפשר ליהנות מכל רגע ורגע, כל עוד מפנימים את העובדה שזה פרק חדש בחיים, ומנסים למצוא בו הזדמנות ולא איום.

התהליך הוא אמנם מורכב, אך בהחלט אפשרי. עשינו זאת כל כך הרבה פעמים בחיים.

לדוגמא: כיצד אנו מתכננים טיול לחו"ל: אנו מבררים עם עצמנו מה היעד אליו אנו רוצים להגיע, מחפשים חומר על היעד, מבררים עם חברים, מתייעצים עם סוכן הנסיעות, קוראים ספרים – במילה אחת: מתכוננים.

או: כיצד אנו קונים דירה? אנו שוקלים מה האמצעים שעומדים לרשותנו ומה הצרכים שלנו, מחפשים בעיתונות ודרך סוכן נדל"ן, בודקים את הסביבה ורק אז קונים.

ומה אנו עושים כשיש לפנינו עשרות שנים של פרישה? איך לזה אנו מתכוננים? רוב האנשים רק מחכים לפרישה אבל לא עושים תוכניות, בחלק מהארגונים יש סדנת הכנה לפרישה של כמה ימים וזהו.

לשנים רבות כל כך של פרישה יש להתכונן ולהיערך נכון בכמה תחומים: בתחומי התפתחות אישית, בתחום הזוגיות, בתחום ההתנדבות, בתחום הכספים, בשמירה על הדימוי העצמי ועוד תחומים רבים.

אז איפה מתחילים? מתחילים בהתחלה 🙂

בהנחה כי כבר פרשתם, כדאי להתחיל לחשוב מה אתם רוצים לעשות. לא רק לחשוב אלא גם לכתוב. ואחרי שכתבתם בידקו את הרשימה והחליטו מה הכי חשוב לכם לעשות בשנה הקרובה.

ואז מה?

תכננו: מאיפה אוספים נתונים שיעזרו, ממי יכולים לקבל עצה טובה, האם צריך ללמוד משהו קודם לביצוע התוכנית, האם יש לכם משאבים כספיים לממש אותה, אם אין לכם משאבים כספיים כרגע, מתי יהיה או איך משיגים אותם?

צאו לדרך והתחילו לכתוב. אל תחכו.

אם עדיין לא נרשמתם לרשימת הטיפים, מהרו והרשמו, סרטונים עם טיפים, מאמרים מיוחדים רק לרשומים לטיפים ועוד הפתעות מחכים לכל הנרשמים. לרישום לטיפים בנושא פרישה מהעבודה הקליקו כאן.

10 תגובות
  • rbenari
   rbenari says:

   בשמחה. אם אתה מנוי לטיפים שלי, אני שולחת בכל 10 ימים טיפ באחד הנושאים הקשורים בפרישה.

   מדי תקופה אני מזמינה להרצאה חינמית דרך האינטרנט. שפע של מידע.

   כמובן יש גם תוכניות בתשלום שהן לאורך השנה – סדנאות, ליווי, ועוד.

   הגב
 1. כהן
  כהן says:

  רונית שלום,
  יש אצלנו תוכנית של פרישה מוקדמת המיועדת לעובדים מעל גיל 50, ובעלי ותק של 20 שנה ומעלה. מי שפורש בגיל 50 מקבל פנסיה נמוכה ורוצה להתחיל "פרק ב", האם את נותנת יעוץ גם ל"פנסיונרים צעירים" שרוצים להמשיך לעבוד, אבל במתכונת שונה?
  הערה: מטעמים מובנים אני מעדיף לא להשאיר פרטים מזהים באינטרנט.
  תודה

  הגב
 2. rbenari
  rbenari says:

  שלום כהן,

  תודה על פנייתך.

  אני אכן נותנת הרצאות וייעוץ גם בתחומי קריירה לאחר הפרישה.

  אשמח לשוחח איתך.

  רונית

  הגב
 3. rbenari
  rbenari says:

  אגב, כהן, לא השארת לי פרטי התקשרות, אשמח אם תשלח לי אותם דרך הצור קשר שלי
  או שתתקשר אלי 054-5899344

  הגב
  • שולה
   שולה says:

   שלום גם אני מתכננת פרישה מוקדמת,וכרגע אין לי תוכניות ,אני בטח לא ארצה לשבת בבית,אשמח לדעת מה את מיעצת?

   הגב
   • רונית בנארי
    רונית בנארי says:

    שלום שולה,

    אם את מתכננת פרישה מוקדמת כדאי שתתחילי לחשוב מה את רוצה לעשות לאחר הפרישה : לימודים, תחומי עניין, התפתחות אישית, עזרה לילדים, התנדבות וכל דבר אחר שעולה על דעתך ואשר אותו את רוצה.

    ככל שתתכנני מוקדם יותר וגם תכשירי את עצמך מראש (במידה וצריך הכשרה – למשל: פתיחת קריירה שניה), כך יהיה לך קל יותר "לגלוש" לתוך הפרישה, ולא להרגיש משועממת ומבוזבזת.

    ראי בבלוג מאמרים שונים בנושא, תעקבי אחרי מה שאני מפרסמת, יהיה לך המון מידע.

    אין לי אפשרות לתת ייעוץ פרטני דרך תשובה בבלוג, אבל אני מפרסמת המון מידע ועורכת סדנאות הכנה לפרישה. אם אינך מנוייה ברשימת המנויים שמקבלים ממני דיוור, אני ממליצה בחום להירשם. כך תוכלי לקבל מאמרים לתיבת המייל שלך והזמנות להרצאות, חלקן בחינם.

    מאחלת לך תקופה נפלאה.

    רונית

    הגב
 4. עינת גבע, מכון אדלר
  עינת גבע, מכון אדלר says:

  רונית, את עוסקת בנושא חשוב מעין כמוהו. מסכימה לפרישה כמו לכל שלב בחיים צריך להתכונן.
  הכנה היא המפתח להפוך שינוי להזדמנות לצמיחה. בהצלחה לפורשים. תהנו! עינת גבע, מכון אדלר.

  הגב

השאירו תגובה

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.